Güncel Haberler
Anasayfa » Genel » 2013 Pasaport Uzatma Ücretleri Ne Kadar ? Pasaport Harçları

2013 Pasaport Uzatma Ücretleri Ne Kadar ? Pasaport Harçları

2013 Pasaport Uzatma Ücretleri Ne Kadar ?

Yurtdışına çıkabilmek için en büyük zorunluluk olan pasaportların iptal edilmemesi için 1 yıllık harç ücretlerinin yatırılması gerekmektedir. Bu ücretler her yıl belirli bir miktar güncellenecektir. Bu yıl ki zam oranı ise %7,80 olarak belirlenmiştir. Geçen yıl ki ücretin üzerine bunu eklediğimizde oluşacak ücret yeni zam olacaktır.

Vergiler ve yasal ödemeler her yıl belirli bir miktar zamlanır. Alınan karar ve yapılan hesaplamalar sonucunda 2013 yılında tüm vergi oranları, harç ve cezalar yüzde 7,80 oranında artıyor. Bunun sonucunda tüm kamu ücretlendirmelerinde önemli bir miktar artış olmasını bekliyoruz. Buna göre; Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen yeniden değerleme oranına esas teşkil eden Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) üretici fiyat endeksi, Ekim ayı sonunda, 12 aylık ortalamalara göre yüzde 7,80 oranında artış gösterdi.

Bakanlar Kurulu belirli limitler içinde bu tutarlarda değişiklik yapma yetkisi tanınıyor. Eğer bu ay içinde toplanacak olan Bakanlar Kurulu değişiklik yapmazsa oran 7.8 olarak gerçekleşecek.

Harçların da aynı oranda zam görmesiyle birlikte 2013 yılında 1 yıllık pasaport harcı yeni yılda 117,60 liradan 126,77 liraya çıkacak.

Bu zam miktarının değişmesi beklenmiyor. Bu civarda bir ödeme yapmanız muhtemeldir. Bu ücretler önümüzdeki yıl da belirli bir miktar yükselebilir. Bu durum bu şekilde devam eder ve ücretler her yıl yükselir. Bu ücreti yatırdıktan sonra 1 yıl için daha pasaportunuz geçerli kabul edilir. Rahatlıkla kullanabilir ve sorunsuz bir şekilde işlem yapabilirsiniz. Bir sonraki yıl için tekrar pasaport harcı yatırmanız gerekecektir. %7,8 zam oranı sadece pasaportlar için değil trafik cezalarından ehliyet ücretlerine kadar birçok yerde geçerlidir. Bu nedenle aklınızın bir köşesinde bu rakamın yer almasında fayda var.


Hakkında Admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>