Güncel Haberler
Anasayfa » Sağlık » Dişim Ağrıyor Ne yapmalıyım?

Dişim Ağrıyor Ne yapmalıyım?

Dişim Ağrıyor Ne yapmalıyım?

dis-agrisi-nasil-gecerGecenin bir yarısı diş ağrınız tuttu ve ağrıdan duramıyorsanız sizlere ağrıyı dindirmek için birtakım ipuçları vermeye çalışacağız. Diş ağrısı vücuttaki hiçbir ağrıya benzemeyip insana en acı veren ağrılardan birisidir. Bu şiddetli ağrının sebebi uzmanlar tarafından ağrının direk beyine etki etmesinden kaynaklandığını belirtmişlerdir.

Öncelikle şiddetli bir diş ağrınız var ise mutlaka dişlerinizi bir süre boyunca dikkatli bir şekilde fırçalamalısınız. Sonrasında diş ipi kullanarak dişlerinizin arasındaki artıkları temizlemeli ve gargara yapıp bakterilerden kurtulmalısınız. Bir su bardağına bir tatlı kaşığı tuz ilave edip karıştırmalı ve bu su ile ağzınızı iyice çalkalamalısınız.

İnsanların ağrıyan dişlerine uyguladığı bir diğer yöntem ise kesinlikle yanlış olan diş üzerine bir aspirin veya ağrı kesici herhangi bir ilaç koyma yöntemidir. Bu kesinlikle uygulanmamalıdır. Diş ve diş eti üzerine koyduğunuz haplar kimyasal olduklarından dolayı diş erlerine ve o bölgedeki dokulara zarar verebilir, bu da başka diş problemlerini beraberinde getirir.

Dişteki iltihap yüzün bir bölümünde şişlik meydana getirdiyse, şişlik olan bölgeye soğuk su ile ıslattığınız bir bez koyup soğuk kompres uygulayabilirsiniz ve diş doktorunuza gitmeden önce bir ağrı dindirici hap alabilirsiniz.

Dişteki çürük ağrıya neden oluyorsa halk arasında karanfil yağı olarak bilinen yağdan pamuk üzerine bir miktar damlatarak problemli olan dişin üzerine bu pamuk koyulup bir süre bekletilebilir. Fakat karanfil yağının çok dökülmesi durumunda diş eti sorunları doğabilir. Bun yöntemler acil ağrı dindirici birtakım yöntemlerdir. Diş ağrınız var ise en kısa sürede bir diş hekimine görünmelisiniz.


Hakkında Admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>