Güncel Haberler
Anasayfa » Sağlık » Menenjit Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Menenjit Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Tarihten beri insanoğlu sürekli olarak çok çeşitli hastalıklarla savaşmıştır. İnsanların mücadele ettiği bu hastalıklardan biride Menenjit hastalığıdır. Bu hastalık nedir? İnsan beyninin çevresi üç ana zarla kaplıdır. İşte bu zarlardan birisinin iltihaplanması sonucu meydana gelen hastalığa da menenjit denilir.

 

Tıp dünyasının mücadele ettiği bu hastalığın nedenleri nedir? Bunları çok iyi bilmek gerekir. Söz konusu hastalık çok uzun sürede, kısa sürede ya da aniden ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Yani sinsi bir hastalık olma özelliği de taşımaktadır. Virüslerin ya da bakterilerin beyin zarlarına ulaşması ve burada iltihap yapması sonucu oluşan bir hastalıktır. Meydana gelen kazalarda açık kafa yaralanması sonucunda bu hastalığın virüsü, bakterisi beyin zarlarında yer bulup, iltihaba neden olabilir. Menenjit hastalığının belirtileri genellikle temel olarak, ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı gibi belirtileri görülebilir. Büyüklerde ve çocuklar da hastalığın belirtileri faklı olmamaktadır. Bu sinsi hastalığın başlarında küçük nokta büyüklüğünde deri dökülmeleri görülür ve hızla artar. Buda bulaşıcıdır. Hastaya derhal, gecikmeden tıbbı müdahale yapılması zorunludur. Menenjit’ten korunma yolarlıda tabi ki çok önemlidir. Hastalık yapılacak testler ile kontrol edilerek gerekli tedavi yöntemleri uygulanır.

 

Genel olarak bebekler ve büyükler bu hastalığa yakalanmamak için çok dikkat etmelidirler. Bu hastalığın tedavisi kesinlikle tıbbi olarak yapılmalıdır. İnsanların çoğu hastalıkta olduğu gibi bu hastalığa da yakalanmamaları için hijyene çok dikkat etmeleri gerekir.


Hakkında editor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>