Güncel Haberler
Anasayfa » Sağlık » Mide Rahatsızlığı Nasıl Geçer ? Miğdeye Faydalı Besinler

Mide Rahatsızlığı Nasıl Geçer ? Miğdeye Faydalı Besinler

Mide Rahatsızlığı Nasıl Geçer ? Miğdeye Faydalı Besinler

insan-midesiMide rahatsızlıkları özellikle midede yer alan asit dengesinin bozulması sonucu ortaya çıkmaktadır. Mide rahatsızlığını önlemek için ilk olarak mide asitlerini dengede tutmak gerekir. Sürekli mide ağrısı yaşanıyor ise ilk olarak tüketilen besinler sorgulanmalıdır. Tüketilen besinlere dikkat etmek mide rahatsızlıkları için oldukça önemlidir. Mide rahatsızlığını önlemek için bazı besinleri tüketmek faydalı olur. Bu besinler;

Patates: mide yanmasına karşın tüketilen patates son derece etkilidir. Ancak kızartma yöntemi kullanılmamalıdır. Patatesler haşlanmalı ve suyu sıkılarak içilmelidir. Haşlanmış olarak hazırlanmış patatessin çorbası, salatası mide yanmasına karşı oldukça yararlıdır. Haşlanmış patates ayrıca ülser hastalığına da faydalıdır.

Ispanak: mide ve vücut açısından oldukça yararlı bir bitkidir. Ispanak yaprakları mide sağlığına korumakta etkilidir. Ayrıca ıspanak yaprakları salata şeklinde de tüketilebilir. Eğer buharda pişirilerek tüketilir ise midede rahatlatıcı bir etki sağlar. Eğer ıspanak taze ise mideye fayda sağlaması açısından çiğ tüketilmesi gerekir.

Lahana: çiğ tüketilen lahana ile mide rahatsızlıkları oldukça hafiflemektedir. Ayrıca salataya dâhil edilerek de tüketilebilir. Mide için ilaç niteliğinde bir bitkidir.

Karnabahar: mide için özellikle tavsiye edilen bitkiler arasındadır. Haşlanarak tüketilen karnı baharın mide asitlerini giderici etkisi vardır. Ülser tedavisinde kullanılan gafernato maddesi karnı baharın içeriğinde mevcuttur.

Elma sirkesi: salatalarda kullanılan elma sirkesi mide için oldukça yararlıdır.

Maden suyu: midede oluşan ve rahatsızlık veren yabancı asitleri etkisiz hale getirme özelliği vardır.


Hakkında Admin

3 yorum

  1. Babalarımızın ortak özelliği hepsinde “mide rahatsızlığı” olmasıdır desem yanılmam herhalde.

  2. ☾✰DnzKrkmz35_1905☾✰

    mide rahatsızlığı varmış arkadaşta … doktoru tavsiye etmiş muz yemesini … haysitsetsizlik ve adaletsizlik gırtlağa kadar !!!

  3. 11 ay sesi soluğu çıkmayan mide rahatsızlığı sezonu bu gece başlıyor. “Cnm midm rhsz doktr yaskladı oruç tutamyrm, srn olmz hrhlda.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>